postheadericon Guzy prolaktynowe – gruczolaki przysadki

Istnieje rozróżnienie na hiperprolaktynemię czynnościową i organiczną. Ten drugi rodzaj powiązany jest z wystąpieniem guza przysadki mózgowej, który wydziela prolaktynę. W związku z tym dochodzi do podwyższenia jej poziomu we krwi i wystąpienia różnych objawów z tym związanych.

Jeśli chodzi o typowe symptomy wskazujące na powstanie gruczolaka przysadki mogą one wystąpić, ale nie muszą. Jest to uzależnione przede wszystkim od jego rozmiarów. Guz powstaje z tkanki wydzielającej hormony i jeśli zacznie wydzielać prolaktynę jej poziom najprawdopodobniej przekroczy normę. Wówczas wystąpią między innymi  takie objawy zbyt wysokiej prolaktyny jak zaburzenia cyklu miesiączkowego i owulacji u kobiet oraz problemy z erekcją u mężczyzn. Natomiast na ich podstawie nie można stwierdzić czy są spowodowane podwyższonym poziomem prolaktyny wydzielanej przez gruczolaka czy hiperprolaktynemia ma charakter czynnościowy. Pewne podejrzenia co do powstania guza prolaktynowego mogą dać bóle głowy i zaburzenia wzroku. Jednak takie symptomy występują tylko w przypadku sporych guzów, a mniejsze mogą nie dawać żadnych objawów.

Sposobem na wstępne zdiagnozowanie charakteru hiperprolaktynemii jest test z metoklopramidem. Po przyjęciu tego leku prolaktyna powinna wzrosnąć kilkakrotnie. Jeśli jednak przed przyjęciem MCP była podwyższona, a po zażyciu leku jej poziom nie zmienił się za bardzo można podejrzewać gruczolaka przysadki mózgowej. Oczywiście przede wszystkim konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego i dopiero na tej podstawie można rzeczywiście potwierdzić lub wykluczyć istnienie guza prolaktynowego. Jeśli zostanie on wykryty dalsze postępowanie zależy od jego rozmiarów oraz dolegliwości, jakie ewentualnie powoduje. Jeśli nie występują żadne symptomy i można zaliczyć go do mikroguczolaków zwykle wystarczy leczenie farmakologiczne. Leki zawierające dopaminę mogą spowodować nawet całkowite zaniknięcie guza. Jeśli jednak nie będą skuteczne może się okazać, że konieczna będzie interwencja neurochirurga. Ucisk jaki wywierają duże gruczolaki przysadki powoduje problemy ze wzrokiem i może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Natomiast zawsze w procesie podejmowania decyzji o sposobie leczenia guzów prolaktnowych powinien brać udział zarówno endokrynolog, neurolog, jak i okulista.