postheadericon Leczenie hiperprolaktynemii

Niedobór prolaktyny zdarza się rzadziej niż podwyższenie jej poziomu, które może powodować poważne następstwa. Dlatego nie można nigdy lekceważyć jego symptomów oraz poddać się w razie czego odpowiedniemu leczeniu. Hiperprolaktynemia jest szczególnym problemem dla kobiet, które pragną mieć dzieci.

Zbyt wysoki poziom hormonu prolaktyny u kobiet powoduje przede wszystkim rozregulowanie okresu menstruacyjnego, problemy z owulacją i zajściem w ciążę. U mężczyzn hiperprolaktynemia występuje zdecydowanie rzadziej, a objawia się głównie obniżeniem popędu seksualnego i problemami z erekcją. W konsekwencji obniżenia prolaktyny we krwi zmniejsza się poziom testosteronu oraz płodność. Dlatego kiedy tylko zostaną zauważone powyższe objawy należy udać się do lekarza. Przede wszystkim zleci on zbadanie stężenie hormonów we kwi. Być może także zostanie wykonane badanie poziomu prolaktyny po obciążeniu MCP. Na tej podstawie będzie mógł zapisać odpowiednie leki. Ich działanie polega zwykle na zwiększaniu poziomu neuroprzekaźnika jakim jest dopamina, która z kolei wpływa na obniżenie prolaktyny. Najczęściej stosowany jest Bromergon. Może jednak powodować pewne skutki uboczne – nudności, bóle głowy, obniżenie ciśnienia, senność. Poza tym może się okazać, że przyczyną podwyższonej prolaktyny jest pierwotna niedoczynność tarczycy. Wówczas konieczne jest przyjmowanie tyroksyny, która reguluje działanie tarczycy i poziom prolaktyny.

Zwykle leki na obniżenie poziomu prolaktyny są skuteczne, jeśli jednak okaże się że nie przynoszą one spodziewanych efektów należy je wymienić. Jeśli wciąż nie będą działać tak jak powinny trzeba sprawdzić czy nie doszło przypadkiem do powstania guza przysadki mózgowej. W tym celu wykonuje się tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Gruczolaki przysadki to niezłośliwe nowotwory, które zwykle można leczyć farmakologicznie. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy konieczna okazuje się interwencja neurochirurga. Guz usuwany jest przez nos i zatoki, jednak jeśli jest zbyt duży trzeba otworzyć czaszkę. Oczywiście może też się okazać, że usuwanie guza nie jest konieczne. Tak jest w przypadku, gdy nie powoduje żadnych nieprzyjemnych objawów, na przykład bólu głowy czy problemów ze wzrokiem. Jednak wtedy gruczolak musi być stale kontrolowany, gdyż może się powiększyć.