postheadericon Norma prolaktyny we krwi

Hormony mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jeśli ich poziom jest prawidłowy wszystko działa we właściwy sposób, natomiast wszelkie wahania mogą powodować zaburzenia różnych funkcji. Jeśli chodzi o prolaktynę jest to hormon szczególnie ważny dla kobiet.

Właściwy poziom prolaktyny jest szczególnie istotny podczas starania się o zajście w ciążę, ale także już podczas  samej ciąży. Poza tym prolaktyna pływa na możliwość produkcji mleka u kobiet karmiących piersią. Wytwarzanie tego hormonu odbywa się w przysadce mózgowej i jego stężenie we krwi powinno wynosić poniżej 20 ng/ml, a najlepiej poniżej 15 ng/ml. Czasami sprawdza się też poziom prolaktyny po obciążeniu MCP i nie powinien on być wyższy niż podstawa razy 6. Natomiast podczas ciąży i karmienia piersią przekracza on normę, i w związku z tym nie powinno dochodzić do owulacji, a także menstruacji. Jeśli jednak stężenie prolaktyny jest wyższe niż 20 ng/ml, a sytuacja ta nie dotyczy kobiety ciężarnej lub karmiącej, mamy do czynienia z hiperprolaktynemią. Powinna być ona leczona, bo może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz problemy z zajściem w ciążę. O ile brak menstruacji oraz małe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę są pożądane zaraz po porodzie i podczas karmienia piersią, to poza tymi przypadkami stają się problemem. Na szczęście hiperprolaktynemię można skutecznie leczyć.

Zanim jednak zostanie stwierdzone, że kobieta ma problemy związane z poziomem prolaktyny we krwi należy wziąć pod uwagę, że jej poziom jest różny w ciągu całej doby. Poza tym pewne rzeczy mogą mieć na niego wpływ, na przykład stres, jedzenie czy faza snu. Jak zostało zaznaczone właściwy poziom prolaktyny jest szczególnie ważny dla kobiet i ma duży wpływ na zajście w ciążę i jej utrzymanie. Jednak zdarzają się przypadki podwyższonego poziomu prolaktyny u mężczyzn, które ma wpływ na obniżenie libido i produkcji plemników. W związku z tym dla mężczyzn, którzy pragną mieć dzieci również bardzo ważne jest to, aby prolaktyna była w normie. Jeśli para pomimo dłuższych starań nie może doczekać się upragnionej ciąży na pewno jednym z badań jakie zleci ginekolog będzie sprawdzenie poziomu prolaktyny u kobiety, ale być może później także u mężczyzny.