postheadericon Objawy niedoboru prolaktyny

Okazuje się że w życiu codziennym bardziej kłopotliwy może być nadmiar niż niedobór prolaktyny. Jeśli jest jej za dużo działa niekorzystnie na inne hormony i w skutek tego organizm przestaje normalnie funkcjonować. Najwięcej problemów z tym związanych mają kobiety.

Leczenie hiperprolaktnemii jest szczególnie konieczne u pań, które chcą mieć dziecko. Zbyt wysoki poziom prolaktyny powoduje bowiem rozregulowanie cyklu menstruacyjnego i brak owulacji. Natomiast już po zajściu w ciążę wzrost prolaktyny jest jak najbardziej prawidłowy. Podobnie jest zresztą podczas laktacji, bo właśnie prolaktyna za nią odpowiada. W tym czasie hamuje też menstruację i owulację, co jest jak najbardziej pożądane. Jednak jeśli hormonu nie będzie wystarczająco dużo mogą pojawić się problemy. Skoro wpływa on na rozwój gruczołów mlecznych oraz wydzielanie mleka, przy jego niedoborze laktacja będzie słaba lub wręcz w zaniku. Mleko nie będzie produkowane w wystarczających ilościach, a jego wydzielanie również będzie dużym kłopotem. Tak więc o ile zajście w ciążę przy podwyższonej prolaktynie nie jest prostą sprawą, to podczas laktacji jej wysoki poziom jest jak najbardziej pożądany.

Jak sobie radzić z problemami związanymi z laktacją? Przede wszystkim warto spróbować w naturalny sposób. Samo przystawianie dziecka do piersi powinno spowodować wzrost poziomu prolaktyny. Im częściej maleństwo będzie karmione, tym większa szansa że produkcja mleka będzie wzrastać. Ważne jest, żeby nie dopajać niczym dziecka i przystawiać je do piesi, kiedy tylko się tego domaga. Nawet jeśli oznacza to kilkugodzinne karmienie z krótkimi przerwami na pewno warto. Niektóre kobiety pobudzają dodatkowo wydzielanie prolaktyny i laktację ściągając pokarm. Natomiast trzeba wybrać odpowiednie momenty, żeby nie okazało się że dziecko właśnie chce jeść i nic dla niego nie zostało w danym momencie. Natomiast na dłuższą metę – im więcej mleka jest wydzielane, tym więcej jest następnie produkowane. Jak więc widać zarówno nadmiar, jak i niedobór prolaktyny może być problematyczny i to rzeczywiście szczególnie dla kobiet, które też niestety częściej mają kłopoty z tym hormonem.