postheadericon Poziom prolaktyny po obciążeniu MCP

W przypadku hiperprolaktynemii ważne jest jak najszybsze jej stwierdzenie. Objawy podwyższonego poziomu prolaktyny są dość charakterystyczne  i nie można ich nie zauważyć. Jeśli występują należy jak najszybciej udać się do lekarza, który na pewno wyda skierowanie na badania stężenia hormonów we krwi.

U kobiet za normę stężenia poziomu prolaktyny we krwi uważa się wynik do 20 ng/ml. Natomiast idealnie jest, jeśli nie przekracza on 15 ng/ml, co z kolei u mężczyzn jest już górną granicą normy. Przekroczenie podanych wartości świadczy już o hiperprolaktynemii. Jeśli jest ona łagodna może okazać się, że nie wymaga leczenia. Wiele zależy od tego jak poważne są jej objawy i jakie mogą mieć konsekwencje. Natomiast istotna jest także próba znalezienia przyczyny wahań prolaktyny. Bywa tak, że jej podwyższony poziom ma związek z powstaniem gruczolaków czyli guzów przysadki mózgowej. Do odróżnienia hiperprolaktynemii czynnościowej i organicznej – związanej z gruczolakami można w pierwszej fazie badania zastosować test polegający na podaniu metoklopramidu. Jednak oczywiście wszyscy lekarze twierdzą zgodnie iż w celu ostatecznego wykrycia lub wykluczenia gruczolaka niezbędna jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Natomiast test z obciążeniem MCP po prostu pomaga w diagnozowaniu hiperprolaktynemii organicznej.

Metoklopramid jest lekiem działającym przeciwwymiotnie, jednak działa też hamująco na dopaminę, która z kolei zmniejsza poziom prolaktyny. Krótko mówiąc po przyjęciu metoklopramidu poziom prolaktyny we krwi wzrasta. Wykonując test w celu zdiagnozowania hiperprolaktynemii należy zbadać poziom prolaktyny, następnie podać 10 mg MCP i powtórzyć badanie stężenia hormonu we krwi po godzinie. Jeśli jest ono maksymalnie 6 razy większe od podstawy nie ma powodów do zmartwień. Jeśli prolaktyna wzrosła więcej niż sześciokrotnie mamy do czynienia z hiperprolaktynemią, najprawdopodobniej czynnościową. Natomiast jeśli przed przyjęciem metoklopramidu stężenie prolaktyny było podwyższone, a po zażyciu leku właściwie się nie zmieniło można podejrzewać guza przysadki mózgowej, który wydziela nadmiar prolaktyny. Wtedy wykonuje się oczywiście dalsze badania i konsultuje dany przypadek z neurologiem i neurochirurgiem.