postheadericon Wysoka prolaktyna – objawy

Wszelkie zaburzenia hormonalne wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zawsze towarzyszą temu pewne symptomy, których trudno nie zauważyć. Tak jest oczywiście również w przypadku odstępstw od normy stężenia prolaktyny we krwi.

Jeśli chodzi o hiperprolaktynemię u kobiet objawia się ona przede wszystkim zaburzeniami cyklu menstruacyjnego. Jest on bardzo krótki lub naprawdę długi. Miesiączki mogą też być nieregularne. Zwykle krwawienie jest bardzo skąpe. Może okazać się także, że nie występuje owulacja albo że pojawia się ona tylko co któryś cykl. Jeśli kobieta starająca się o dziecko nie może przez dłuższy czas zajść w ciążę zwykle ginekolog zleca między innymi badanie poziomu prolaktyny. Oczywiście jeśli okaże się zbyt wysoki można skutecznie to leczyć, jednak konieczna jest odpowiednia diagnoza. Z całą pewnością problemy z zajściem w ciążę i podwyższona prolaktyna mają ze sobą duży związek. Zresztą hormon ten jest również bardzo ważny jeśli chodzi o utrzymanie ciąży, a później produkcję mleka. Co prawda wtedy jego poziom jest podwyższony, ale jest to jak najbardziej prawidłowe.

Kolejne objawy związane ze zbyt wysokim poziomem prolaktyny u kobiet to nadmierne owłosienie. Włoski na całym ciele stają się mocniejsze i szybciej rosną. Jest to oczywiście dość kłopotliwe dla wszystkich pań. Inne nieprzyjemne symptomy dotyczą nadwrażliwości piersi oraz obniżenia libido. Dotyczy to także mężczyzn. U panów zbyt wysoki poziom prolaktyny we krwi powoduje poza tym problemy z erekcją oraz zmniejszenie produkcji plemników. Natomiast zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą być narażeni na osteopenię. Polega ona na zmniejszeniu gęstości mineralnej kości, a w związku z tym stają się one bardziej podatne na złamania. Natomiast oprócz symptomów fizycznych związanych z hiperprolaktynemią mogą pojawiać się także, zwłaszcza u kobiet, takie objawy jak zbytnia nerwowość, zmęczenie, a nawet stany depresyjno-lękowe. Dochodzą także do tego tendencje do tycia, które są dodatkowym źródłem złego samopoczucia. Dlatego wymienionych symptomów absolutnie nie wolno lekceważyć. Nie dość że powodują obniżenie ogólnej sprawności organizmu, to mogą mieć także dalej idące skutki – brak dzieci, osteoporozę czy depresję.