postheadericon Wysoka prolaktyna u mężczyzn

Chociaż prolaktyna to hormon, którego oddziaływanie na organizm ma znaczenie przede wszystkim u kobiet, to ma on wpływ również na pewne funkcje organizmu u mężczyzn. Normalny poziom prolaktyny we krwi u panów jest niższy niż u pań i wynosi najwyżej 15 ng/ml. Natomiast jeśli zostanie on przekroczony pojawiają się pewne niepokojące objawy, które mogą mieć istotny wpływ na codzienne życie.

Hormon prolaktyny odpowiada u mężczyzn za produkcję testosteronu. Ma istotne znaczenie jeśli chodzi o wytwarzanie plemników oraz popęd seksualny. Dlatego objawami podwyższonej prolaktyny, które od razu można zauważyć jest obniżenie libido oraz problemy z erekcją. Natomiast w dalszej perspektywie trudności z poczęciem potomstwa. Poza tym mężczyzna odczuwa ogólną niechęć do działania i znudzenie. Czasami pojawiają się także bóle głowy i zmniejszenie ostrości widzenia. W przypadku znacznego podwyższenia poziomu prolaktyny we krwi może dojść nawet do ginekomastii, czyli powiększenia się sutków w skutek odkładania się tkanki tłuszczowej. Kolejnym następstwem hiperprolaktynemii może być osteopenia, która polega na zmniejszaniu się gęstości kości. Jeśli będzie się ona rozwijać może dojść do osteoporozy, a wówczas powstaje duże ryzyko częstych złamań kości.

Dlaczego u niektórych panów dochodzi do podwyższenia poziomu hormonu prolaktyny? Może to być spowodowane zbyt dużym stresem, działaniem ubocznym pewnych leków lub chorobami tarczycy, nerek, układu nerwowego czy skóry. Wraz z hiperprolaktynemią mogą wystąpić także guzy przysadki mózgowej. Guz prolaktynowy to niezłośliwy nowotwór, który jednak może powodować nieprzyjemne i wzmagające się dolegliwości . Na jego powstanie mogą wskazywać wspomniane już bóle głowy i niespodziewane problemy ze wzrokiem. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć symptomów wskazujących na podwyższoną prolaktynę. Trzeba udać się do lekarza, który na pewno zleci zbadanie poziomu hormonów oraz ewentualnie tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, aby sprawdzić czy nie doszło przypadkiem do powstania gruczolaka. Następnie na tej podstawie lekarz może już wydać diagnozę i przepisać odpowiednie leczenie. Zwykle wystarczające okazuje się przyjmowanie odpowiednich leków.